Խորհրդարանը հունվարի 17-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին», «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը նշել է, որ նախատեսվում է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի վերացմամբ ստեղծել երկու ինքնուրույն, առանձին մասնագիտացումներ ունեցող քաղաքացիական եւ վարչական պալատներ: Նախատեսվում է նաեւ ներդնել դատավորների թեկնածուների եւ առաջխաղացման ենթակա թեկնածուների ցուցակների համալրման ճկուն մեխանիզմներ:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նշել է, որ այս կարգավորմամբ խրախուսվում է դատավորների մասնագիտացումը: Եթե այսօր Վճռաբեկ դատարանում քաղաքացիական եւ վարչական ոլորտի մասնագետները քննում են եւ՛ քաղաքացիական, եւ՛ վարչական գործերով վեճերը, ապա նախաձեռնության ընդունմամբ այս առումով հստակ մասնագիտացում է լինելու:
Պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանի համար անընդունելի է դատարանի նախագահի պաշտոնավարման անընդհատության խաթարումը, իսկ վարչական եւ քաղաքացիական պալատների տարանջատմանը պատգամավորը կողմ է արտահայտվել: Պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ դատարանի նախագահը ներկայացուցչականից բացի այլ գործառույթներ չպետք է ունենա, բոլոր դատավորները պետք է ունենան  հավասար իրավունքներ: Նա կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել առաջարկին:

At January 17 sitting, the parliament in the first reading debated the legislative package on Making Amendments and Addendum to the Constitutional Law the RA Judicial Code, the on Amending the RA Administrative Procedure Code
The RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants has noted that it is designed to create two independent, with separate specializations Civil and Administrative Chambers by eliminating the Civil and Administrative Chamber of the Court of Appeal. It is also designed to introduce flexible mechanisms of replenishing of the judges’ candidates and the candidates’ lists subject to advancement.
In his co-report, the member of the NA Standing Committee on State and legal Affairs Artur Davtyan has presented the endorsement of the Committee and noted that by this regulation the judges’ specialization is encouraged. If today the specialists of the civil and administrative spheres in the Court of Appeal examine and disputes on civil and administrative cases, then by the accepting the initiative in this aspect distinct specialization will be.
It is unacceptable for the deputy Aram Vardevanyan the disruption of the uninterruptedness of the tenure of the Chairman of the Court, and the deputy was in favour of the separation of the Administrative and Civil Chambers. According to the MP Vladimir Vardanyan, the Court Chairman shall not have other functions besides the representation ones, all the judges shall have equal rights. Ge called on his colleagues to vote for the proposal.